Napjainkban a dízel motorok hatékony és gazdaságos hajtóerőforrást jelentenek, azonban az általuk kibocsátott szennyezés jelentőségével egyre inkább tisztában vagyunk. A részecskeszűrő (DPF) egy olyan technológia, amely a dízel gépkocsikban csökkenti a káros részecskeanyagok kibocsátását. A részecskeszűrő hatékonyan működéséhez rendszeres tisztításra van szükség.
Mi a részecskeszűrő
A részecskeszűrő olyan eszköz, amely a kipufogógáz áramlását szűri és megtartja a részecskeszennyeződéseket. A szűrő belsejében található porlasztók segítségével regenerációs ciklusokat hajtanak végre, hogy a lerakódott részecskék eléghessenek és a szűrő újra tiszta legyen. A regeneráció során a kipufogógáz hője és a belső rendszerben található speciális anyagok reakciója segíti a részecskék elégetését.
A részecskeszűrő hatékonysága idővel csökken, ahogy a részecskék felhalmozódnak a szűrőben. A lerakódott részecskék megakadályozhatják a kipufogógáz szabad áramlását, ami visszahat az autó teljesítményére és fogyasztására. Ezért fontos rendszeresen tisztítani a részecskeszűrőt.
Részecskeszűrő tisztítás módszerei
Az egyik leggyakoribb házilagos részecskeszűrő tisztítási módszer a passzív regeneráció. Ez a folyamat akkor következik be, amikor a kipufogógáz hőmérséklete elégségesen magas ahhoz, hogy a lerakódott részecskék eléghessenek. A jármű normál használata során a motor hőmérséklete általában elegendő a passzív regenerációhoz, de olykor szükség lehet hosszabb menetekre a megfelelő hőmérséklet eléréséhez.
Ha a passzív regeneráció nem lehetséges, akkor aktív regenerációra lehet szükség. Az aktív regeneráció során az autó elektronikus rendszere beavatkozik a folyamatba, és magasabb hőmérsékletet generál a részecskeszűrőben. Ezáltal a lerakódott részecskék eléghetnek. Az aktív regenerációt általában a járművezető észre sem veszi, de vannak olyan esetek, amikor figyelmeztető jelzéseket kap a vezető, hogy a regenerációs ciklust végrehajtják.
Időnként előfordulhat, hogy a részecskeszűrő annyira eltömődik, hogy már sem a passzív, sem az aktív regeneráció nem elég hatékony. Ilyen esetekben szakszervizbe kell vinni az autót, ahol speciális tisztítási eljárásokat végeznek a részecskeszűrőn. Az ilyen típusú tisztítás során a szűrőt szakértők távolítják el és alkalmaznak kémiai tisztítást vagy mechanikai tisztítást a lerakódott részecskék eltávolítására.
Fontos megjegyezni, hogy a részecskeszűrő tisztítása csak egy része a jármű karbantartásának. A rendszeres olajcsere, az üzemanyag minősége és az autó megfelelő karbantartása is nélkülözhetetlen a hosszú élettartam és a kifogástalan működés érdekében.
A részecskeszűrő tisztítása így elengedhetetlen a dízel gépkocsikban a káros részecskék csökkentése érdekében. Rendszeres karbantartással a szűrő állapotával biztosíthatjuk, hogy az autónk környezetbarát módon működjön, miközben megőrzi az új állapotában nyújtott teljesítményét és hatékonyságát.